„Chrzest, brama sakramentów, konieczny do zbawienia przez rzeczywiste lub zamierzone przyjęcie, który uwalnia ludzi od grzechów, odradza ich jako dzieci Boże i przez upodobnienie do Chrystusa niezniszczalnym charakterem włącza ich do Kościoła, jest ważnie udzielany jedynie przez obmycie w prawdziwej wodzie z zastosowaniem koniecznej formy słownej.”
Kan. 849
Zasady udzielania sakramentu Chrztu świętego:
- Sakrament chrztu św. w naszej parafii udzielany jest podczas Mszy św. niedzielnej, w drugi dzień świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Zachęcamy do Chrztu dzieci podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Rodzice wraz z dzieckiem i chrzestnymi przychodzą na Liturgię Chrzcielną.
- O chrzest dziecka mogą prosić tylko rodzice lub prawni opiekunowie dziecka.
- Jeżeli rodzice dziecka mieszkają na terenie innej parafii, jest możliwe zapisanie dziecka do chrztu, ale tylko za pisemną zgodą swojego proboszcza (parafia faktycznego zamieszkania a nie zameldowania).
- Zgłaszając dziecko do chrztu św. w kancelarii parafialnej należy przedstawić:
- akt urodzenia dziecka z USC;
- dane rodziców dziecka (daty urodzenia, adres zamieszkania, datę i miejsce ślubu kościelnego);
- dane rodziców chrzestnych (imiona i nazwiska, daty urodzenia oraz adresy zamieszkania);
- zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, że są osobami wierzącymi i praktykującymi (dotyczy osób mieszkających poza terenem naszej parafii)
- Gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego, podpisują zobowiązanie, że wychowają dziecko w wierze katolickiej.
- Przed chrztem, zarówno rodzice (o ile nie żyją w związku niesakramentalnym), jak i rodzice chrzestni, powinni przystąpić do spowiedzi, aby w czasie Eucharystii przyjąć Komunię św.
- Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych odbywa się w piątek poprzedzający niedzielę chrztu, po Mszy św. wieczornej. Rodzice i chrzestni mają obowiązek uczestniczenia w tej katechezie.
- W dniu chrztu św. należy przybyć do kościoła ok. 15 minut przed rozpoczęciem Mszy św.
- Przychodząc na Mszę św. chrzcielną należy mieć ze sobą świecę chrzcielną oraz białą szatę dla dziecka.
- Informacje nt. chrztu osób dorosłych udzielane są w kancelarii parafialnej.
Rodzice chrzestni
(W skrócie)
Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:
- została wyznaczona przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania
- ukończyła 16 rok życia, jest katolikiem, przyjęła sakrament bierzmowania
- jest wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej
- prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić
- jeśli jest w wieku szkolnym, uczestniczy w katechezie szkolnej
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest
Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu (wyjątek stanowią osoby wyznania prawosławnego).
Chrzestnym nie może być osoba:
- niewierząca
- niepraktykująca (nie zachowująca przykazań kościelnych – nie uczestniczy w życiu Kościoła, tj. nie uczęszcza na Mszę św. i nie korzysta z sakramentu pokuty i pojednania))
- żyjąca w związku bez ślubu kościelnego (konkubinat)
- mająca złą opinię w parafii
- młodzież nie uczestnicząca w katechizacji
KODEKS PRAWA KANONICZNEGO
Kan. 872 – Przyjmującemu chrzest powinien być dany, jeżeli to możliwe, rodzic chrzestny, którego zadaniem jest towarzyszenie dorosłemu przyjmującemu chrzest w chrześcijańskim wtajemniczeniu bądź wraz z rodzicami przedstawienie dziecka do chrztu oraz pomaganie, aby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie zgodne z chrztem i sumiennie wypełniał związane z nim obowiązki.
Kan. 873 – Dopuszcza się bądź tylko jednego ojca chrzestnego lub jedną matkę chrzestną, bądź też i ojca, i matkę chrzestnych.
Kan. 874 – § 1. Do przyjęcia zadania rodzica chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1º został wskazany przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, gdy zaś ich nie ma, przez proboszcza lub szafarza, a przy tym jest zdatny i ma intencję pełnienia tej funkcji;
2º ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek lub proboszcz albo szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna przemawia za dopuszczeniem wyjątku;
3º jest katolikiem, przyjął już bierzmowanie i sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma podjąć;
4º nie jest związany żadną karą kanoniczną, wymierzoną lub deklarowaną zgodnie z prawem;
5º nie jest ani ojcem, ani matką przyjmującego chrzest.
§ 2. Ochrzczony należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej może być dopuszczony tylko razem z rodzicem chrzestnym katolikiem, i to jedynie jako świadek chrztu.